Az első mobiltelefon több mint 1 kg-ot nyomott, feltöltése 10 óráig tartott és 30 percig lehetett vele beszélni. Innen indult 1973-ban az „evolúció”… És odáig jutott, hogy ma már a tenyerünkben elfér, mindössze 200 gramm és folyamatosan kapcsolódik az internetre – így a telefonálás mellett kitárult egy új, online világ. Nézzünk egy két érdekességet a fejlődés történetéből!
A rádiótelefonok története a második világháborúig nyúlik vissza. A hadsereg ekkor kezdett rádióhullámon alapuló telefon-összeköttetéseket alkalmazni. Innen még hosszú út vezetett az első mobiltelefonig. A technológiai részletekkel nem untatunk senkit, a lényeg: az első mobiltelefon feltalálójának Martin Coopert, a Motorola egykori mérnökét tartják.
Cooper volt az, aki az első hívást indította mobiltelefonról. Mindez 1973. április 3-án történt. Az akkor 45 éves feltaláló az egyik konkurens telekommunikációs cég igazgatóját hívta fel. Mármint az ő vezetékes számát… És közölte, hogy bizony, ő már mobilról beszél. El tudják képzelni az igazgató arcát, ugye? Persze ez a mobiltelefon még nem úgy nézett ki mint a mostaniak.
A Motorola DynaTAC típusú első készüléke több mint egy kilós volt és 10 órás töltés után mindössze 30 percig lehetett használni. Forgalomba csak 10 évvel később, 1983-ban kerültek a mobilok. Az első automatizált kereskedelmi mobilhálózatot Tokióban indították 1979. december 3-án.
Az első hálózatok nem voltak kompatibilisek egymással, ráadásul bárki könnyedén le tudta hallgatni a beszélgetéseket.
Az igazi áttörést a 2. generációs (2G) hálózatok megjelenése jelentette, ekkor vezették be a digitális technológiát a jelátvitelre.
A 90-es évek elején a telefonok ára csökkenni kezdett, megjelentek az új szolgáltatások, például az sms is.
Magyarországon az első mobilhívást Bod Péter Ákos, akkori ipari és kereskedelmi miniszter indította 1990. október 15-én.
Hazánkban az ezredfordulón kezdett elterjedni tömegesen a technológia. Egy pár beszédes adat: 1999 elején még csak 1,1 millió előfizetést tartottak nyilván hazánkban, 2000 elején már 1,9 milliót, 2002-ben 5,4 milliót, 2005 novemberében 9,14 milliót, 2008-ra pedig 11 millió (!) lett ez a szám.
Fontos fordulópont volt 2001, ekkor jelent meg az első mobiltelefon, ami képes volt csatlakozni az internetre.
Mára a világ egyik legnagyobb piaca az okostelefonoké: tavaly 1,35 milliárd okostelefont adtak el világszerte.
A szakemberek arra számítanak, hogy ez a szám tovább fog nőni. Nos, ha nemcsak modern készüléket, hanem hűségidőmentes telefonszolgáltatást, virtuális telefonközpontot, védett vonalat szeretne, akkor keressen minket bizalommal!