Édesanyja nagyothalló volt, édesapja pedig beszédhibás gyermekekkel foglalkozó tanító. Talán nem is csoda, hogy már fiatalon hallásjavító készülékekkel kísérletezett Alexander Graham Bell. A skót származású fizikus még nem volt harmincéves, amikor megkapta a szabadalmat új találmánya, a telefon. Mindez 1876-ban történt. Még 150 év sem telt el azóta, de ha megjelenne ma az időgépével Bell, akkor biztos elkerekedne a szeme. Találmánya ugyanis óriási utat járt be. Nézzük ennek a fontosabb lépéseit!
Skóciában, Edinburgh-ben született 1847. március 3-án Alexander Graham Bell. Felsőfokú tanulmányait az edinburgh-i és a londoni egyetemen végezte. Már nagyon fiatalon kísérletezni kezdett a hallásjavító készülékekkel, 1975-ben jutott el azokhoz a felismerésekhez, amelyek a telefon feltalálásához vezettek.
A készülékre 1876. február 14-én kért szabadalmat, bejelentésével két órával előzte meg Elysha Grayt.
Az új találmányt nyilvánosan a philadelphiai Centenáriumi Kiállításon mutatta be az ifjú fizikus. Itt bonyolították le az első nyilvános telefonbeszélgetést is. Még ebben az évben Viktória királynő is kipróbálta a telefont, és állítólag nagyon tetszett neki.
Viszont nem nyűgözte le az Egyesült Nyugati Távíró Társaság vezetőjét, így a cég elállt a találmány megvásárlásától.
Bell ezért 1877-ben megalapította a Bell Telephone Companyt, amely 1885-től American Telephone and Telegraph Co. néven fejlődött multinacionális vállalattá. Mondanunk sem kell talán: Bell dúsgazdagon halt meg, és nem a telefon volt az egyetlen találmánya…
A távbeszélő-vezetékek néhány évtized alatt behálózták a világot. A telefon megjelenése felforgatta az emberek életét: az információáramlás sebessége sokszorosára nőtt.
Míg a Bell féle telefon csak egy hallgatóból állt, 1878-ban Hughes, Hunnings és Edison már feltalálta a mikrofont.
Fontos évszám még 1888, ekkor építette meg az első automata telefonközpontot Almon Strowger.
Természetesen a telefon evolúcióját oldalakon keresztül lehetne részletezni, de mi most ugorjunk egy következő fordulópontra: 1973-ban megjelentek az első mobilok. A feltaláló Martin Cooper, a Motorola egykori mérnöke volt, aki rögtön fel is hívta (vezetékesen!) a konkurens telekommunikációs cég igazgatóját. Míg az első mobiltelefonok még több mint egy kilósak voltak és 10 órán keresztül kellett tölteni azokat 30 perces használatig, ma már a tenyerünkben elférnek a készülékek, amelyekkel nemcsak telefonálunk. Sőt!
Ha Bell megjelenne most nálunk, akkor biztos kipróbálná a VoIP telefonközpontokat. A mellékek kezelését valószínűleg hamar megértené, de az egyedi hangmenüt, hívás várakoztatástatást, hívás továbbadást, e-mail értesítést, hívásrögzítést hosszabban kellene magyarázni neki… Ha Ön is olvasna még a XXI. század fontos szolgáltatásairól, akkor oldalunkon megteheti vagy a részletek miatt keresse kollégáinkat – akár telefonon is – bizalommal!