Napokon belül újraindulhat az élet – legalábbis a híradások szerint. Ezzel együtt a COVID-19 járványnak igen komoly, ha úgy tetszik, maradandó következményei lesznek. A jövőben ugyanis másképp tekintünk az otthonról végezhető munkára, a telekommunikáció szerepe – épp a mostani folyamatos kapcsolattartás szüksége okán – jelentősen felértékelődött.
Kezdjük is mindjárt a telekommunikációs vállalkozásokkal. Jól felfogott érdekből és egyben a járvány által megkövetelt segítségnyújtás okán minden, a távközlésben, információáramlásban érintett cég kivette a részét a bő másfél hónapja tartó részleges karantén ideje alatt.
A szektor szereplői gyorsan reagáltak a helyzetre. Kapacitásbővítéssel vagy az előfizetők számára nyújtott kedvezményekkel tették elviselhetőbbé a négy fal közé bezárt emberek életét. Vagy éppen a kenyérkereset folyamatosságát biztosították azzal, hogy a céges telefonközpont összes funkcióját beköltöztették a munkavállaló okostelefonjába.
Azok a vállalkozások, amelyek működéséhez elengedhetetlen a szünetmentes üzemelés, pillanatok alatt felismerték a telekommunikáció adta előnyöket és éltek is velük.
A történtek alapján pedig érdemes a jövőben másképp tekinteni a telekommunikációs vállalatok szerepére.Ezek a vállalatok ugyanis a járvány idején az egyetlen hidat jelentették a szeretteink, vagy épp a munkahelyünk felé.
Hasonló elgondolásból változott a home office, mint atipikus foglalkoztatási forma közmegítélése is az utóbbi időben. Az, hogy a gazdaság teljesítménye nem romlott annál is nagyobb mértékben, mint amiről a borúlátó híradások szólnak, az jó részben az adminisztratív tevékenységüket napok alatt távmunkára átállító vállalkozásokon (is) múlt. No, meg persze, azokon a telekommunikációs cégeken, amelyek az ehhez szükséges infrastruktúrát minden bürokratikus bukfenc nélkül biztosították ehhez.
A munkaadók részéről feloldódni látszik a home office-os munkavégzéssel kapcsolatos eddigi bizalmatlanság.
A gyakorlat bebizonyította, hogy már nem csak az irodában, az irodai eszközökkel lehet hatékony munkát végezni.A gyors felmérések szerint ez a “Tesztüzem” annyira bevált bizonyos szektorokban, hogy a jövőben nem is tervezik a korábbi, 100%-ban irodai munkavégzés visszaállítását.